Op de begraafplaats staat een mooie nordmann-spar.
Nordmann-sparren, maar dan veel kleiner, worden tegenwoordig vaak als kerstboom gebruikt. Ze zijn duurder dan de fijnspar, omdat ze langzamer groeien, maar het voordeel is dat de naalden niet snel uitvallen.
Afgelopen voorjaar logeerde ik in kasteel Vaeshartelt. Dat is een hotel in een prachtig park aan de rand van Maastricht. Daar staat de dikste en een van de hoogste en oudste nordmann-sparren van Nederland. Een geweldig mooie boom. Dit type is in het zuiden van Rusland in 1836 ontdekt door de Finse plantkundige Alexander von Nordmann. De Nordmann-spar is later naar hem vernoemd. Dit en nog veel meer is te lezen in het boek ‘Het Groene Goud’ van Jørn Copijn.
Bijzonderheden
- Tip voor een voor een heerlijke geur; stop de naalden van een nordmann-spar in kleine katoenen zakjes.
- Alexander von Nordmann leefde van 1803 tot 1866. In 1832 werd hij docent plant- en dierkunde en aan het Richelieulyceum in Odessa en twee jaar later conservator van de botanische tuin in Odessa.
- De nordmann-spar werd al rond 1846 in tuinen aangeplant.
Locatie: de gemeentelijke begraafplaats, Ninaberlaan 34 te Hellendoorn
Coördinaten: 52.381779, 6.452850
Bron:
* Bronnen algemeen.